Clubs & Activities

Battle of the Books: (Grade 5) Moderator: Ms. Urbanski, runs 10/10-April Registration: https://goo.gl/forms/MYvJV0sFs...

Boy Scout Troop 615: (Grades 5-12) Scout Master Dr. Bruce Anderson  Webpage: http://www.bsa615.com/about-us...

Cub Scout Pack 461: (Grades K-5) Cub Master Kate Kleintank, Website: https://sites.google.com/site/...

Boys Coding Club, Moderator: Mr. Hain

Breakfast Bunch Service Club: (Grade 8) Moderators: Mrs. Keys and Mr. Bateman, Friday mornings 8:00-8:45 a.m., all year (starting 9/24)

Chess: Offered by the Silver Knights

Choir: (Grades 4-8) Moderator: Ms. Urbanski, Monday mornings 8:15-8:45 a.m., all year (starting 9/24)

Dance - Hip-Hop: (Grades 1-5) Offered by KC Dance, Thursdays 3:45-4:30

Dance - Intro to Dance (Grades PK3-K) Offered by KC Dance, Wednesdays 3:45-4:30

Girl Scouts (all grade levels): Please contact Debra Kaminski for more information

Girls on the Run (Grades 3-5): Moderators: Mrs. Morin, Mrs. Shontz, and Mrs. Horstkamp Mondays and Wednesdays 3:30-4:45 (runs 9/17-12/3)

Girls Who Code (Grades 3-8): Moderators: Mrs. WellsMrs. Wist, Mrs. Schwing, and Mrs. Klingensmith Friday mornings 8:00-8:45 a.m. (10/5-end of T2)

It’s Academic: Moderator: Mr. Kain

Jr. Robotics (Junior Lego League) Grades 2-4: Moderators: Mrs. Wells and Mrs. Cross , Mondays 3:30-4:30 (9/24-end of T2)

Mentor Program: Moderator: Ms. Johnston 

Middle School Girls Book Club (Grades 6-8): Moderator: Mrs. Horstkamp

Mock Newberry Club (Grades 4-6): Moderator: Ms. Urbanski (October-February)

Newspaper Club (Grades 5-8): Moderator: Mrs. James Tuesdays 3:30-4:15 (October-May)Registration:https://goo.gl/forms/gqemEJui0...

Posh Club: Moderators: Mrs. DeNicolis and Mrs. Jordan

Puppet Club: Moderator: Mrs. Ruppert

Robotics Club (First Lego League) for Grades 5-8: Moderators: Mrs. Wells and Mr. Fiumara
Thursdays 3:30-5:30 (10/4-end of T2)

Rube Goldberg (Grades 4-5): Moderator: Ms. Urbanski kurbanski@resstpaul.org (October-May)

Running Club (Grades 4-8): Moderator: Mrs. Letzer  Mondays 3:45-4:30 (starts 9/24)

School Store: Moderators: Mrs. DeNicolis and Mrs. Ruppert

Sewing Club (Grades 4-8): Moderators: Mrs. Zmijewski and Mrs. O’Toole (6 weeks in T2 or T3)

Spirit Club: Moderators: Mrs. Jordan and Mrs. Andreas (February)

Sports Club (Grades 3-6): Moderators: Mr. Scanlon and Mr. Hain Thursdays 7:30-8:40 a.m. (starts 9/20, runs in 2 month cycles) Registration: https://tinyurl.com/y8r5lryz

STEM Club: Moderator: Mrs. Grue 

STEM in the Kitchen with Boys: Moderator: Mrs. Murphy 

Student Council: Moderator: Mr. Fiumara Fridays at 8:00a.m. (all year,starting 9/14)

Women in STEM: Moderator: Mrs. Grue

Yearbook: Moderators: Mrs. Wells and Mrs. Ruppert